Wynajem floty samochodowej — jakie koszty i korzyści?

Koszty, jakie trzeba ponieść, decydując się na wynajem długoterminowy floty można w pełni zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu. Jest jednak jeden warunek, który trzeba spełnić — auto musi być użytkowane na potrzeby prowadzonej działalności gospodarczej.

Koszty eksploatacyjne, do których może zaliczyć paliwo, płyny eksploatacyjne, opłaty za autostradę, czy kupno akcesoriów i kosz myjni ponosi najemca. Wszystkie wymienione wyżej koszty muszą być ujęte w ewidencji przebiegu pojazdu.

W momencie, kiedy wynajem długoterminowy floty zakłada użytkowanie samochodów w trybie mieszanym, tj. do celów służbowych i prywatnych, jak również nie zostało zgłoszone na druku VAT-26 do urzędu skarbowego, wówczas można odliczyć jedynie 50% podatku VAT od kosztów, które poniesiono z racji wynajmu i eksploatacji auta.
Kolejną możliwością, jaką daje wynajem floty jest możliwość zawarcie umowy i odliczenie VAT-u w pełni. Dzieje się tak w momencie, kiedy wynajmowany samochód został zgłoszony do urzędu skarbowego, a najemca eksploatuje go jedynie w celach służbowych. Wówczas VAT można odliczyć w całości.

Chcąc zapoznać się z regulacjami prawnymi, które regulują koszty poniesione z tytułu wynajmu samochodu oraz odliczanie ich od uzyskania przychodu od podatku, należy przyjrzeć się bliżej art. 16 ust. 1 pkt 51 ustawy o CIT oraz art. 23 ust. 1 pkt 46 ustawy, która reguluje przepisy PIT.

Wynajem floty samochodowej — jakich korzyści można się spodziewać?

Nie da się ukryć, że wynajem floty samochodowej to rozwiązanie, które niesie ze sobą wiele korzyści. Pierwszą i jedną z najważniejszych jest możliwość uzyskania przewidywalności kosztów, które trzeba ponieść w związku z eksploatacją samochodu w firmie. Dzięki temu rozwiązaniu przedsiębiorca jest w stanie łatwiej zaplanować budżet i sporządzić przyszłe plany finansowe, które znacznie uproszą strategię operacyjną. Jak zatem widać — warto zastanowić się nad tym, czy wynajem długoterminowy floty nie będzie najkorzystniejszym rozwiązaniem, które pozwoli zaoszczędzić sporą sumę pieniędzy.

2 lata ago