Ubezpieczenie zdrowotne a brak pracy

Utrata pracy zdecydowanie mocno komplikuje życie. Pojawia się przede wszystkim silny strach, skąd brać pieniądze. Poza tym człowiek żyje w świadomości, że jeśli coś mu się stanie, to nie będzie miał dostępu do lekarza na NFZ. Nie ma pracy, to nie ma ubezpieczenia zdrowotnego. Jego ważność kończy się po 30 dniach od rozwiązania umowy. 

Dlaczego ubezpieczenie zdrowotne jest takie ważne? 

Ubezpieczenie chorobowe jest dobrowolne i można go nie płacić. Najwyżej osoba chora nie otrzyma świadczenia z tytułu zwolnienia lekarskiego. Jeśli jednak chodzi o ubezpieczenie zdrowotne, sprawa wygląda poważniej. Brak ubezpieczenia zdrowotnego to brak dostępu do pomocy medycznej finansowanej z NFZ. Jeżeli osoba bezrobotna martwi się tym, skąd weźmie pieniądze na życie, to tym bardziej nie ma pieniędzy na drogie wizyty lekarskie. A przecież zdarzają się też poważniejsze problemy zdrowotne, w tym wypadki. Leczenie wówczas może okazać się bardzo kosztowne. Stąd ubezpieczenie zdrowotne jest tak ważne. 

Ubezpieczenie zdrowotne bez pracy – 4 opcje do wyboru

Istnieją co najmniej 4 sposoby na to, aby jednak mieć ubezpieczenie zdrowotne bez pracy. Jedną z tych opcji jest ubezpieczenie dobrowolne w NFZ. Drugą zaś zarejestrowanie się w Urzędzie Pracy. Jeśli bliska osoba, na przykład mąż czy żona albo rodzic, pracuje i ma ubezpieczenie w ZUS, to można skorzystać z jego ubezpieczenia, dopisując się do niego. Kolejną, czwartą już opcją jest prywatne ubezpieczenie zdrowotne. Z tym że za to trzeba już płacić. Na szczęście konkurencja jest duża, więc można znaleźć dla siebie korzystną ofertę. 

Brak pracy to faktycznie mnóstwo problemów, ale nie należy zbyt szybko się poddawać i nie powinno się myśleć tylko w tych złych kategoriach. Na przykład w przypadku samego ubezpieczenia, jak widać, są wyjścia i to aż cztery. Tak samo jest zawsze szansa na nową pracę. Trzeba tylko wiedzieć gdzie i jak jej szukać. Za najlepszymi ofertami ubezpieczenia warto rozejrzeć się w internecie. Skorzystać z porównywark, rankingów i innych tego typu źródeł. 

2 lata ago