Zasiłek ciążowy w Norwegii

Sporo osób mieszkających za granicą postanawia również założyć rodzinę, a ciąża jest bardzo wyczekiwanym czasem przez sporą grupę kobiet. Wiąże się jednak również ze strachem o własne dziecko, a także o sferę finansów,  zwłaszcza przebywając w innym kraju, osoby, które postanawiają założyć rodzinę i pracować w Norwegii, mogą liczyć na zasiłek ciążowy w Norwegii. Co istotne, państwo to oferuje naprawdę atrakcyjną formę zasiłku, a także warunki przyznawania świadczeń. W jaki sposób wygląda cała procedura i do kogo się zgłosić, żeby rzeczywiście móc otrzymać tego typu zasiłek? Zachęcamy serdecznie do przeczytania naszego krótkiego artykułu. 

Kiedy można ubiegać się o zasiłek ciążowy w Norwegii? 

O zasiłek ciążowy w Norwegii mogą ubiegać się te osoby, które nie mogą pozwolić sobie na pracę, czy w czasie ciąży, a także istnieje realne zagrożenie dla życia lub zdrowia dziecka. Mogą się także zdecydować te osoby, które muszą zrezygnować z pracy na czas porodu. Jest to bardzo dobre rozwiązanie, ponieważ dzięki zasiłkowi ciążowemu w Norwegii można uniknąć wielu kłopotów finansowych, a przy okazji przygotować się na przyjście na świat swojej pociechy. Co więcej, w Norwegii panuje takie prawo, które obliguje pracodawcę do tego, aby podjął on starania, by pomóc ciężarnej kobiecie w zmienianiu też dostosowaniu warunków pracy tak, aby nie musiała ona się zbytnio nadwyrężać. 

Pracodawca musi zatem zmniejszyć liczbę godzin pracy, zaproponować częstsze przerwy, a jeżeli istnieje takie ryzyko, że dziecko czy też ciąża mogłaby zostać zagrożona, musi także zmniejszyć stresy i unikać kontaktu z materiałem chemicznymi. W momencie, kiedy kobieta nie może wykonywać pracy, ponieważ byłaby ona wykonywana w środowisku stanowiącym zagrożenie dla jej zdrowia lub też dziecka, może wtedy zdecydować się na zasiłek ciążowy w Norwegii. Zasiłek ciążowy można pobierać przez cały okres ciąży, aby móc go otrzymać, trzeba zgłosić się do urzędu pracy czyli popularnego NAV, na trzy tygodnie przed porodem. Każda kobieta przechodzi i tak automatycznie na obowiązkowy okres zwolnienia lekarskiego. 

11 miesięcy ago