Na czym polega praca opiekunek w Niemczech? Odpowiadamy!

Praca za granicą to idealna okazja dla osób, które pragną w krótkim czasie polepszyć swoją sytuację finansową. Obecnie na rynku pracy możemy znaleźć wiele ofert pracy, które wiążą się z wyjazdem na co najmniej kilka tygodni, a dość popularnym miejscem docelowym dla polaków są oczywiście Niemcy. Zdecydowanie największa ilość ofert dotyczy pracy jako opiekunka osób starszych w Niemczech, która polega głównie na pomocy seniorom w wykonywaniu codziennych obowiązków. 

Co należy do podstawowych obowiązków opiekunki? 

Mogłoby się wydawać, że praca opiekunek w Niemczech polega tylko i wyłącznie na pomocy osobom starszym w wykonywaniu codziennych czynności takich jak gotowanie czy sprzątanie, w praktyce jest to o wiele więcej niż tylko to. Osoby starsze często widzą w swoim opiekunie przyjaciela, na którym mogą polegać o każdej porze dnia, a także nocy jeśli zajdzie taka potrzeba. Nic w tym dziwnego, ponieważ opiekunki na czas trwania umowy, przebywają w domu swojego podopiecznego i dbają o to, aby zarówno on sam, jak i jego gospodarstwo domowe było bezpieczne i zadbane. Warto jednak wiedzieć, że praca opiekunek w Niemczech to nie tylko codzienne obowiązki, ale przede wszystkim poświęcenie osobie starszej czasu tak, aby nie czuł on się samotny czy odrzucony. 

Istnieją jednak czynności, których opiekunka nie powinna wykonywać, a mowa tu przede wszystkim o robieniu codziennych pomiarów cukru, podawaniu insuliny oraz innego rodzaju zastrzyków czy opatrywaniu otwartych ran. Czynności z zakresu leczenia wykonywane są przez doświadczoną pielęgniarkę lub lekarza, który odwiedza seniora w domu jeśli ten nie może stawić się samodzielnie w gabinecie lekarskim. Dzięki temu, praca opiekunek w Niemczech nie jest zarezerwowana tylko i wyłącznie dla osób, które posiadają uprawnienia do wykonywania wszelkich zabiegów z zakresu medycyny, ale również dla osób bez wyższego wykształcenia czy doświadczenia. 

Kto może zostać opiekunką osób starszych? 

Opiekunem osoby starszej w Niemczech może zostać każda osoba, które posiada chęci i kluczowe cechy charakteru, które w tym zawodzie znaczą więcej niż doświadczenie. Praca opiekunek w Niemczech nie należy do łatwych, dlatego osoby zainteresowane ofertą tego typu powinny charakteryzować się cierpliwością, wytrwałością, a także delikatnością, która jest niezwykle ważna w przypadku osób schorowanych. Ważna jest również otwartość na drugiego człowieka, ponieważ większość seniorów oprócz opiekuna szuka przede wszystkim przyjaciela, z którym będą mogli spędzić czas na rozmowie. 

1 rok ago