kosiarka

Jak wygląda praca ogrodnika?

Praca w ogrodnictwie jest dość niedoceniana i ogólnie rzecz biorąc, bardzo mało o niej wiemy. Jednakże okazuje się, że bycie ogrodnikiem może być bardzo ciekawym zajęciem. Dziwisz się, czytając takie rewelacje? W takim razie czas dowiedzieć się nieco więcej na temat tego zawodu!

Idealna praca – ogrodnictwo

Od małego mamy tłoczone do głowy, że mamy się pilnie uczyć, aby w przyszłości otrzymać jak najlepszą, czyli w domyśle prestiżową pracę. Jednak rzadko kiedy aspiracje i marzenia rodziców są także marzeniami dzieci; część z nich postanawia wybrać jako swoją ścieżkę kariery ogrodnictwo. Nie można tego zawodu postrzegać stereotypowo; to nie amerykański film, gdzie zawsze ogrodnikiem jest licealista dorabiający do kieszonkowego lub outsider bez wykształcenia. Obecnie ogrodnictwo się studiuje na uniwersytetach, a jego tajnikom poświęcono kilkanaŚcie różnych kierunków – w zależności od tego, w jaką stronę tej dziedziny student zamierza się ukierunkować. Ogrodnicy wszelkiego rodzaju są coraz bardziej potrzebni na wielkich farmach i w gospodarstwach rolnych działających na skalę przemysłową – tam obecność profesjonalisty jest przecież potrzebna każdego dnia. Ogrodników często też można spotkać w ogrodach blisko starych dworków i zameczków, w parkach, ogrodach botanicznych i zoologicznych, a także przy willach bardzo zamożnych ludzi. Wszędzie dbają o kondycję i estetyczne ułożenie roślin, którymi się zajmują.

Kto może zostać ogrodnikiem?

Mogłoby się wydawać, że podlewanie i przycinanie roślin to łatwa i prosta praca. Ogrodnictwo to jednak o wiele bardziej złożona sprawa i trzeba mieć do tej pracy odpowiednie predyspozycje. Przede wszystkim, nie będziemy mieli dużo okazji do rozmów z innymi pracownikami, ani do noszenia eleganckiej odzieży (dla niektórych osób to istotne). Za to gwarantowane mamy spędzanie czasu na świeżym powietrzu i bliskość roślin – niestety, czasem także i pestycydów lub nawozów. Z tego płynie prosty wniosek, że osoby cierpiące na alergię lub astmę nie powinny wybierać tej ścieżki kariery.

Jednakże wszyscy samotnicy i introwertycy będą się w niej czuli jak przysłowiowa ryba w wodzie.

A czy Ty już wiesz, czy warto zostać ogrodnikiem? Sprawdź oferty pracy dla ogrodników na portalu agropraca.pl/oferty/branza/ogrodnictwo

4 lata ago