Doradca zawodowy – opis zawodu

Jeśli chcesz zostać szkolnym doradcą zawodowym i pomagać uczniom, musisz wykazać się dużą cierpliwością. Z drugiej jednak strony, ta praca przynosi dużo satysfakcji. Doradca zawodowy współpracuje z uczniami, rodzicami, pedagogiem i nauczycielami. Prowadzi zajęcia grupowe i konsultacje indywidualne. Pomaga podjąć właściwe decyzje zawodowe. Jeżeli podoba Ci się ten zawód, wybierz studia podyplomowe doradztwo zawodowe dla nauczycieli.

Kim jest doradca zawodowy?

Doradca pomaga podjąć decyzje zawodowych. Niezależnie od tego, czy dana osoba rozpoczyna dopiero karierę zawodową, czy chce się przebranżowić, powinna wybrać się do tego specjalisty. Studia podyplomowe doradztwo zawodowe dla nauczycieli koncentruje się przede wszystkim na uczniach, którzy nie wiedzą, jaką szkołę ponadgimnazjalną lub studia wybrać. Doradca udzieli wskazówek i wsparcia. Pomoże też odkryć talenty ucznia i wydobyć cały jego potencjał.

Szkolny doradca zawodowy zapewnia uczniom bezpieczną przestrzeń do rozmowy o problemach. Współpracuje z nimi ściśle, by opracować i wdrożyć odpowiednie rozwiązania. Słucha ich problemów, nie osądzając. Organizuje również targi pracy, przeprowadza testy predyspozycji zawodowych.

Na studiach podyplomowych doradztwo zawodowe dla nauczycieli nauczysz się, jak wytyczać cele zawodowe i zachęcić uczniów do działania. Dowiesz się również, jak ich wspierać w planowaniu kariery zawodowej. Zobaczysz, jak należy opracować programy doradcze.

Jakie umiejętności powinien posiadać doradca zawodowy?

Doradca zawodowy musi być wiarygodny, by wzbudzić zaufanie u uczniów, rodziców i nauczycieli. Powinien być miły, cierpliwy, empatyczny, opiekuńczy, taktowny i życzliwy. Wybierając się na studia podyplomowe doradztwo zawodowe dla nauczycieli, zastanów się, czy lubisz pomagać innym.

Zwykle doradca zawodowy jest przedsiębiorczy, ambitny, asertywny, ekstrawertyczny, energiczny i pewny siebie. Podchodzi optymistycznie do życia, umie zmotywować innych do działania. Doświadczony doradca myśli analitycznie. Porównuje możliwe opcje działania, by wybrać tę najlepszą.

4 lata ago