Jak zadbać o relaks w miejscu?

Odpoczynek w pracy jest konieczny dla zapewnienia właściwego komfortu i efektywności. Zrelaksowany pracownik jest bardziej wydajny i kreatywny. Zdarza się, że niektórzy pracodawcy przeznaczają spory budżet na to, aby zapewnić swoim pracownikom komfortowe warunki do odpoczynku. W biurze znajduje się ping pong, strefa ciszy czy konsola do gier. Jak jednak ma zrelaksować się pracownik w skromnej, małej firmie?

W przypadku, gdy jest to praca siedząca, dobrą formą relaksu jest ruch. Warto rozciągnąć mięśnie, przede wszystkim na świeżym powietrzu. Pozwoli to nas otrzeźwić i zwiększy chęci do dalszej pracy. Odejście choć na kilkanaście minut od ekranu komputera powoduje, iż po powrocie można spojrzeć na dotychczasową pracę z dystansem. Można wpaść na lepszy pomysł, który będzie rozwiązywał dotychczasowy problem. Ponadto ćwiczenia gimnastyczne, którym warto poświęcić kilka minut podczas przerwy, pozwalają spalić zbędne kalorie. Czasami najlepiej odpoczywa się będąc aktywnym fizycznie.

Bardzo ważne jest, aby dać odpocząć także oczom, które są niezwykle zmęczone podczas wpatrywania się ciągle w monitor komputera. Teoretycznie siedząc przed monitorem godzinę, powinno się robić po tym czasie 15 minut przerwy. Nie ukrywamy jednak, że w żadnej pracy nie jest to możliwe. Dlatego przy każdej oznace zmęczenia oczu – przekrwieniu, łzawieniu czy zamgleniu wzroku, warto na chwilę odwrócić się od monitora. Dzięki temu na pewno uda się przywrócić oczom odpowiednią sprawność i można będzie ponownie wykonywać obowiązki zawodowe we właściwy sposób.

Ruch i ćwiczenia relaksujące oczy pomagają zwalczyć przede wszystkim fizyczne zmęczenie organizmu. Równie ważne jest rozładowanie napięcia psychicznego, które może być wyczerpujące. Przydadzą się do tego specjalne zabawki. Począwszy od najprostszych piłeczek antystresowych, przez rozmaite przedmioty dekoracyjne, które umilają przebywanie przy biurku, niewielkie zabawki logiczne. Pomocne są również specjalne przyrządy do masażu głowy. Ceny tego typu urządzeń są niskie więc bez żadnego problemu można będzie je kupić.

6 lat ago