Szczypce do opasek zaciskowych

Szczypce do opasek zaciskowych nie są może narzędziem niezbędnym, ale z pewnością znacznie ułatwiają życie zarówno amatorom, jak i profesjonalistom, ponieważ ich użycie pozwala oszczędzić czas, a także zwiększa szanse na możliwość sprawnego zdjęcia opasek bez ich uszkodzenia oraz założenia nowych na miejsce tak, aby idealnie pasowały. Ponieważ jednak różne typy opasek mają nieco inną konstrukcję, trzeba używać różnych typów szczypiec, jednak wybór wszystkich powinien być podyktowany tymi samymi kryteriami.

 

Opaski zaciskowe nie spełniają swojej funkcji, jeśli nie są założone dokładnie w tym miejscu, a którym powinny, a tego nie da się zrobić, jeśli szczypce są nieprecyzyjne. Jest to problem wielu spośród najtańszych modeli – nie schodzą się one idealnie, końcówki robocze są kiepsko wyprofilowane i nie pozwalają na zaciśnięcie opaski w pożądanej pozycji.

 

Każde szczypce są przystosowane do obsługi innych typów opasek: szczypce do opasek przegubów, szczypce do opasek sprężystych, szczypce do opasek węży gumowych – każdy z tych typów ma inne końcówki robocze, a szczególnym rodzajem są szczypce do opasek zaciskowych z linką, które są skonstruowane w taki sposób, aby można było nimi sięgnąć w najbardziej niedostępne miejsca.

 

Wielkość szczypiec determinuje wielkość opasek, jakie można dzięki nim zakładać. Jest to o tyle istotne, że w przypadku tego typu narzędzi nie ma za bardzo opcji narzędzia uniwersalnego – szczypce służą do zaciskania tylko i wyłącznie określonych rodzajów opasek, a te ostatnie mogą mieć tylko określoną wielkość, ponieważ inaczej szczypce będą zbyt małe albo zbyt duże. Oczywiście trudno jest się przygotować na każdą ewentualność – dostępne w sklepach zestawy pięciu lub siedmiu różnych szczypiec zdecydowanie zwiększają możliwości, ale też podnoszą koszt wyposażenia warsztatu.

 

Same końcówki robocze są w przypadku szczypiec do zaciskania dość krótkie, co zwiększa precyzję pracy. Jednocześnie jednak warto zadbać o wybór szczypiec o stosunkowo długiej rękojeści. Pozwala to na uzyskanie maksymalnej siły oddziaływania na opaskę przy przyłożeniu stosunkowo niewielkiej siły, co w sposób oczywisty podnosi komfort pracy.

3 lata ago