Jak stać się widocznym na rynku pracy?

Bez sprawnego budowania wizerunku nie będzie łatwo zdobyć pracy. Trzeba wiedzieć co robić, aby stale być widocznym. Dzięki temu to pracodawca nas znajdzie.

Budowanie wizerunku może odbywać się bez żadnych problemów przy pomocy Internetu. Jest to obecnie najskuteczniejsze rozwiązanie, na jakie możemy się zdecydować. To właśnie w sieci pracodawcy wyłapują informacje o potencjalnych pracownikach. W związku z tym, warto się tam odpowiednio zareklamować. Można będzie uzyskać wtedy wiele realnych korzyści. Specjaliści wykorzystując przeglądarki i wyszukiwarki ludzi, gromadzą oni dane o interesujących ich specjalistach, a następnie decydują o podjęciu lub zaniechaniu rekrutacji.

Miejscem, w którym można zaprezentować się pracodawcy są oczywiście portale z ogłoszeniami o pracę. Można tam zostawić swoje CV, które będzie widoczne dla pracodawcy, u którego chcemy pracować. Istotne jest, aby podczas tworzenia CV umieścić w nim jedynie najważniejsze informacje. Natłok wiadomości na nasz temat może jedynie zniechęcić pracodawcę.

Osoby, które już pracują i nie chcą na razie zmieniać stanowiska, a jednocześnie chcą być widoczne w sieci, dobrym rozwiązaniem jest stworzenie profilu na jednym z biznesowych portali networkigowych, takich jak Goldenline, Profeo czy Linkedin. Można tam udostępnić informacje o swoim wykształceniu oraz doświadczeniu zawodowym. Pokażemy wtedy pracodawcy, że jesteśmy interesującymi osobami, ale na razie jesteśmy skupieni na pracy dla kogoś innego. Warto także uczestniczyć w dyskusjach na formach. Uczestnictwo we wszelkich dyskusjach powinno być jednak przemyślane, a wypowiedzi budowane ostrożnie, jako że jedno niefortunne zdanie może zburzyć długo budowaną reputację. Na pewno nie należy zamieszczać w sieci złych informacji na temat aktualnego pracodawcy. Może się to źle dla nas skończyć. Będziemy odbierani jako osoby nielojalne i takie, które nie są w stanie wyważyć tego, co powinny powiedzieć, a czego nie powinny.

Ważne jest zachowanie rozsądku w budowaniu wizerunku w sieci na potrzeby pracy.

6 lat ago