Jak przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej?

Rozmowa kwalifikacyjna jest najważniejszym etapem rekrutacji. To podczas niej zapada decyzja o zatrudnieniu bądź nie pracownika. Pracodawca wyrabia sobie wtedy opinię i stwierdza, czy chce pracować z danym człowiekiem czy nie. Warto do tego spotkania odpowiednio się przygotować.

Pierwszym etapem przygotowań jest oczywiście wybór odpowiedniego stroju. Warto wybrać oficjalny strój, który będzie przedstawiał nas z profesjonalnej strony. We wszystkim jednak należy zachować umiar. Specjaliści twierdzą, że optymalny wygląd zapewni mężczyznom garnitur w stonowanym kolorze, najlepiej jednak nie w czarnym kolorze, zaś kobietom – garsonka oraz delikatny makijaż.

Przed rozmową warto zapoznać się z działalnością prowadzącej nabór firmy, np. poprzez przeczytanie informacji z jej strony internetowej. Można również prześledzić aktualności branżowe, gdyż brak zorientowania w tej kwestii często prowadzi do dyskwalifikacji.

Wchodząc do sali, w której będzie prowadzona rekrutacja należy miło się przywitać. Nie należy jednak być zbyt wylewnym. Zasada wstrzemięźliwej uprzejmości powinna obowiązywać do końca rozmowy. Istotne jest, aby na wszystkie pytania odpowiadać zwięźle i bez sensu się nie rozgadywać.  W razie pytania o przyczyny rezygnacji z poprzedniej pracy należy zachować neutralność i w żadnym wypadku nie narzekać na byłego szefa. Jest to źle odbierane i to nas przedstawia w złym świetle. Przyszły pracodawca będzie miał podstawy, aby sądzić, że jego również obsmarujemy, jeżeli będziemy zmieniali pracę. Nigdy nie lubi, gdy się o nim mówi źle. Najważniejsza jest jednak szczerość. Każde kłamstwo może wyjść na jaw, a jeśli tak się stanie, szanse zatrudnienia spadną niemal do zera. Dlatego też nie należy zmyślać na temat swojego doświadczenia i posiadanych umiejętności. Wszystko to wyjdzie bardzo szybko na jaw.

Duży wpływ na ocenę kandydata ma jego zachowanie się podczas rozmowy – szczere odpowiedzi są bowiem równie ważne jak sposób ich udzielania. Należy zachowywać się właściwie podczas rozmowy. Przede wszystkim kandydata powinna cechować pewność siebie. Należy panować nad drżeniem głosu i trzęsącymi się rękami, jeżeli faktycznie się denerwujemy.

7 lat ago