Problemy studentów ze znalezieniem pracy

W związku z tym, że sytuacja na rynku pracy jest niepewna, a bezrobocie stale rośnie, studenci mogą mieć niemałe problemy ze znalezieniem pracy.

Absolwenci szkół wyższych oczekują, że ich wynagrodzenie będzie sięgało znacznie powyżej przeciętnego wynagrodzenia. Na stażu natomiast chcą otrzymywać wypłatę, która będzie wyższa niż średnia krajowa. Taka sytuacja sprawia, że zatrudnianie studenta nie jest dla pracodawcy aż tak bardzo korzystne. Szczególnie, że nie ma on żadnego doświadczenia i trzeba go jeszcze doszkalać. Nie wszystkich przedsiębiorców na to stać, dlatego wolą postawić na osoby starsze, które faktycznie już coś na rynku pracy zrobiły i wiedzą, co do ich obowiązków należy.

Nie wszyscy jednak młodzi kierują się przy szukaniu pracy jedynie wysokimi zarobkami. Dzięki temu mają szansę na znacznie większy rozwój. Wiele osób bardzo ceni sobie perspektywę podnoszenia kwalifikacji zawodowych, jak i rozwój swojej kariery. Jest to dla nich ważniejsze niż zarabianie od razu po 3 tysiące złotych na rękę. Wolą zacząć od niższych stawek, ponieważ wiedzą, że doświadczenia nikt im nie odbierze i będą mogli w ten sposób stać się bardziej konkurencyjni na rynku. Wtedy uda im się wynegocjować dla siebie bardzo dobre stawki.

Dla młodych osób bardzo ważne jest również utrzymanie balansu między życiem zawodowym a życiem prywatnym. Nie chcą żyć jedynie obowiązkami zawodowymi. Nie jest to ich największym marzeniem. Chcą mieć czas na realizowanie pasji i zainteresowań, których mają niemało. Co ciekawe, aspekty niepłacowe najbardziej liczą się dla kobiet. Natomiast mężczyźni bardziej zwracają uwagę na wysokość wynagrodzenia niż na pozostałe aspekty pracy.

Niestety, ale nic nie zapowiada tego, że problem bezrobotnych absolwentów szkół wyższych miał się w najbliższym czasie skończyć. Głównie dlatego, że z roku na rok przybywa studentów. Natomiast brakuje osób, które mają konkretny zawód i chciałyby go wykonywać. Wpadamy w błędne koło, które w przyszłości może być bardzo groźne w skutkach. Dlatego należy uważać i zastanawiać się nad swoim rozwojem zawodowym.

7 lat ago