Jak korzystać z portali pracy?

Coraz więcej osób do poszukiwania pracy wykorzystuje Internet, w którym zgromadzone są wszystkie oferty od wiodących firm. Z roku na rok takich osób przybywa. Jednym z głównych miejsc poszukiwań są specjalne portale z ofertami pracy.

Przez wiele lat obecności Internetu w przestrzeni publicznej Polacy nauczyli się już jak poszukiwać ofert pracy. Wiele kontrowersji wzbudza jednak nadal to, że pracodawcy otrzymując aplikacje przez Internet odpowiadają tylko na wybrane. Nie informują pozostałych kandydatów, że rekrutacja została zakończona. Dla wielu takie rozwiązanie nie jest zbyt korzystne, ale to już wola pracodawców, że w taki sposób postępują.

Poszukujący muszą również uważać na oferty z drugim dnem. Niektóre oferty wymagają przesłania CV wraz ze zdjęciem całej sylwetki, co już powinno nam się wydać podejrzane. Innym przykładem są ogłoszenia, kierujące do stron, na których trzeba zapłacić za dostęp do testu rekrutacyjnego lub oferowana praca okazuje się zaproszeniem do piramidy MLM, oferującej wątpliwej jakości produkt. Od razu należy wyjść z takich stron, ponieważ jest to po prostu oszustwo i próba wyłudzenia pieniędzy, a nie realna szansa na zdobycie zatrudnienia.

Najlepiej korzystać z małych, płatnych portali gromadzących ogłoszenia o pracę. Moderatorzy weryfikują każde ogłoszenie pojawiające się na portalu. Jest więc małe prawdopodobieństwo trafienia na nieuczciwego ogłoszeniodawcę. Przy przeglądaniu darmowych portali należy zachować znaczną czujność, ponieważ takiej pewności już nie mamy.

Niektóre portale gromadzące ogłoszenia o pracę tworzą specjalne bazy danych. Można umieścić CV w bazie, która jest dostępna dla pracodawców i uruchomić powiadamianie o konkretnych ofertach pracy. Ułatwia to również aplikowanie lub ewentualne usunięcie aplikacji, gdy już znajdziemy prace i nie będziemy chcieli, aby kolejni pracodawcy do nas wydzwaniali. Takie rozwiązanie jest bardzo korzystne i pozwala na zmniejszenie ryzyka, że nasze dane z CV zostaną niewłaściwie wykorzystane przez osoby, do których takie dane nie powinny trafić.

7 lat ago