Kobiety na rynku pracy – teoria i rzeczywistość

W teorii, przy zatrudnianiu osób zakazana jest dyskryminacja ze względu na płeć. Jednak niemal te same przepisy, które tego zabraniają, dają kobietom ochronę w określonych sytuacjach, ograniczając jednocześnie możliwości podjęcia pewnych prac. Na szczęście ograniczenia dotyczą głównie ciężkiej pracy fizycznej, więc trudno je kwestionować.
 

Czy kobiety zawsze mają równe szanse?

 
Oczywiście, że nie. Nawet jeśli nie będzie to oficjalnie wskazane w ogłoszeniu, wszyscy wiemy, że do pewnych prac kobiety w ogóle się nie zgłoszą, a do innych nie zostaną wybrane, jeśli konkurentem będzie mężczyzna. Nikt tego wprost nie powie, ale wszyscy wiedzą, że tak jest.

Ma to swoje plusy, bo przepisy nie bez powodu ograniczają zakres dopuszczalnych obciążeń dla kobiet. W niektórych jednak miejscowościach, profil pracodawców jest taki, że czasem sam fakt możliwości podjęcia jakiejkolwiek pracy, spycha na dalszy plan komfort, czy nawet bhp. Grodzisk Wielkopolski jako cały powiat jest na pierwszy rzut oka raczej mało sprzyjający kobietom. Większość zakładów to firmy produkcyjne, budowlane, transportowe. Tu preferowani są panowie. Ogłoszenia z ofertami pracy dla kobiet, to wyjątki.

Kobieta na swoim

Kobietom pozostaje więc szukanie pracy w handlu, albo zakładanie swoich firm. Ewentualnie w przypadku miejscowości położonych blisko granicy, nauka języka i szukanie pracy u sąsiadów. Praca w handlu dla wielu jest zbyt obciążająca, zwłaszcza, gdy jednocześnie wychowują małe dzieci (godziny pracy, wysiłek fizyczny). Wyjazd lub dojeżdżanie, z podobnych względów, też nie zawsze wchodzi w grę.

Stąd, coraz więcej pań decyduje się spróbować sił we własnym biznesie. W tym przypadku mogą liczyć na bezpłatne wsparcie i doradztwo organizacji promujących przedsiębiorczość. Nie wystarczy bowiem pomysł. Trzeba go skonfrontować z rynkiem oraz potrzebami i możliwościami klientów. Ważne więc, aby wybrały taką branżę, która ma szansę się obronić. Luksusowy zakład kosmetyczny, raczej nie przetrwa w małej miejscowości, gdzie większość kobiet z konieczności zajmuje się prowadzeniem domu. Ale już klub dla dzieci, czynny również po południu, dzięki któremu mama może iść do pracy – tak.

Jest jeszcze jedna możliwość. Poszukanie szansy w tych męskich zakładach. Większość z nich powinna na przykład zatrudniać specjalistę od bhp. Grodzisk wielkopolski ma kilka zakładów, w których znalazłoby się miejsce chociaż na część etatu. A mając odpowiednie uprawnienia można obsługiwać takich zakładów kilka albo prowadzić w nich obowiązkowe szkolenia. Warto więc być otwartą na różne możliwości.

http://www.bhpszkolenia.pl/szkolenia-bhp-grodzisk-wielkopolski/

4 lata ago